Velkolepé oslavy přinesly v neděli 3. září na Staroměšťanům v Den města žehnání nových insignií města, otevření nové budovy ZUŠ i předání Ceny Starého Města a Velkomoravský koncert. Akce, které jsem se ráda zúčastnila byla svým způsobem výjimečná. K oslavám totiž patřilo i 20. výročí samostatnosti města.

Slavnostní žehnání nových symbolů města proběhlo v kostele sv. Ducha. Insignie z období Velké Moravy vytvořil akademický sochař Daniel Trubač z Polešovic. V Jezuitském sklepě byla otevřena výstava k výročí 20 let od vyhlášení (Starého Města) městem, kde mohli zájemci zhlédnout změny, které se za uplynulá léta podařilo uskutečnit.

Odpoledne byla otevřena k prohlídce za doprovodu koncertu žáků ZUŠ z Uherského Hradiště nová budova základní umělecké školy. Novotou zářící budova zušky o rozměrech 42 krát 16 metrů je jednopodlažní s plochou střechou a bezbariérovým přístupem. V nové základní umělecké škole najdou žáci velký taneční sál s plochou 80 metrů čtverečních pro výuku dramatického oboru, hudební nauky, pořádání koncertů a besídek. V budově jsou čtyři učebny hudební výchovy, rozlehlá třída výtvarné výchovy, jejíž součástí je i pec na vypalování keramických výrobků. S výstavbu základní umělecké školy se začalo loni v červenci. Podpořil ji Zlínský kraj dotací ze svého rozpočtu ve výši tří milionů korun. Celkové náklady stavby se vyšplhaly na 20,1 milionu Kč, z toho stavební náklady činily 19,5 milionu korun.

Na náměstí Velké Moravy se mohli návštěvníci v podvečer pobavit Velkomoravským koncertem, kde viděli Jiřího Pavlicu s Hradišťanem, Václava Neckáře se skupinou Bacily, Gajdošské trio, Scholičku a žáky ZUŠ.

Ještě před koncertem byla předána Cena města Starého Města za významnou činnost v oblasti sportovní, kulturní, duchovní a propagaci města.

X