KROMĚŘÍŽ – Hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek přijal dožínkové věnce od zástupců Hané, Luhačovicka, Slovácka a Valašska a symbolicky je spojil žezlem označeným znakem Zlínského kraje v jeden dožínkový věnec. Zlínský kraj tak oslavil konec sklizně letošní úrody, dožínky.

„Přál bych všem hospodářům a zemědělcům, aby se jim práce dařila a hlavně, aby příští rok více pršelo. Nám všem bych přál, abychom měli kvalitní a dobré potraviny. Není přece možné opustit tento způsob hospodaření. Potravinová soběstačnost je bezpečnost, kterou tento stát potřebuje. Proto všem zemědělcům přeji, ať se jim daří,“ řekl při slavnostním předání dožínkových věnců hlavní hospodář, hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek. Dožínek v Kroměříži se zúčastnil i ministr zemědělství Marián Jurečka a prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek. Zlínský kraj reprezentovala také radní Margita Balaštíková, Michaela Blahová a statutární náměstek hejtmana Jiří Sukop.

„Celostátně bylo k 14. srpnu sklizeno 81 procent ploch. Výnosy zaostávají za loňskou skutečností asi o 12 procent. Česká republika vykazuje velmi různorodé výsledky, což je dáno lokálním suchem. Kvalita zrna je dobrá. U nás na Zlínsku se potvrdilo, že okres Kroměříž je obilnicí Zlínského kraje, protože má vzhledem ke svým přírodním podmínkám nejlepší výsledky. Naopak vliv sucha se projevil na okrese Uherské Hradiště,“ shrnul letošní úrodu předseda Okresní agrární komory Kroměříž Jan Hašek.

V rámci programu bylo regionálním producentům uděleno ocenění Regionální potravina Zlínského kraje:

Masné výrobky tepelně opracované, včetně uzených mas – KLOBÁSA KLASIK, ŘEZNICTVÍ SINGER s.r.o.

Sýry včetně tvarohu – BIO DOMOVINA POLOTUČNÝ KRAVSKÝ SÝR, KOZOJEDSKÝ DVŮR s.r.o.

Mléčné výrobky ostatní – TVAROHÁČEK VANILKA S ČOKOLÁDOU, FARMA KUDLOV s.r.o.

Pekařské výrobky včetně těstovin – SVATEBNÍ KOLÁČEK, ZETÍKOVA PEKÁRNA, s.r.o.

Cukrářské výrobky včetně cukrovinek – LISTOVÁ TRUBIČKA MINI, ALENA HOFFMANNOVÁ

Alkoholické a nealkoholické nápoje – ROŽNOVSKÉ PIVO ČERT, ROŽNOVSKÉ PIVNÍ LÁZNĚ s.r.o.

Ovoce a zelenina v čerstvé nebo zpracované formě – ČESNEK JANČA – VEKAN, JAN JANČA

Ostatní – HRAŠKA NA ZAHUŠŤOVÁNÍ, CERIA s.r.

Foto: Jan Karásek

  1. 8. 2017

Další informace: Renata Janečková tisková mluvčí Zlínského kraje 577 043 190, 731 555 161 renata.janeckova@kr-zlinsky.cz

X