Kotníky nás už nebolí, protože jejich soustavným okopáváním nám je někteří opoziční politici vytrénovali.

Především chci ale ocenit všechny ty opoziční poslance a senátory, kteří pochopili složitou situaci těchto týdnů, stali se více státníky a pracují v souladu s postupem vlády. Patří k nim i lidé v regionech, někteří hejtmani, lidé v okresech a na dalších místech.

Opoziční lídři ale stále hledají nějaké vady a mají nejrůznější připomínky. Opravdu zábavná je nyní několika chytrými hlavami sdílená myšlenka, že vláda nepředkládá žádný plán svého postupu. Je to tak nehorázná hloupost, že stojí za to se nad ní pozastavit a zamyslet.

Především je snad každému jasné, že současná situace je unikátní, proměnlivá a ani výhled na nejbližší týdny či měsíce nemůže existovat. Mohou být nějaké úvahy, varianty, ale plán? Trochu mi to připomíná film Pelíšky a zelený mozek v podání Miroslava Donutila, když sepisoval pro celou rodinu na týden jídelníčky a věšel je v předsíni na nástěnku.

Vláda musí být schopná reagovat na situaci a měnit přístup podle toho, jaký je vývoj u nás i kolem nás. Došlo k celé řadě korekcí, od prodejní doby vyhrazené pro seniory až po přístup k ohroženým skupinám, uzavřením některých oblastí, zvýšením dodávek zdravotnického materiálu atd. Jsou to přiznané chyby? Neřekla bych. Všechny vládní kroky vycházejí z čistě odborných názorů, není v nich nic politického, nic na efekt, a proto také stoupá důvěra veřejnosti a proto máme tak vysokou disciplínu.

Karanténa je složité a obtížné období. Jako v každé nesnázi, i v této se ukazuje, kdo je kdo a na politické orientaci přitom pramálo záleží. Takže politické body sbírá dnes každý politik, který pomáhá situaci řešit. Kdo stojí stranou a jenom kritizuje, ten politickou autoritu ztrácí. Myslím, že na názory těchto opozičních lídrů za chvíli už nikdo nebude zvědavý. A to je to nejhorší, co se politikům může stát.

Margita Balaštíková

Categories: Ze sněmovny

X