KROMĚŘÍŽ – Dožínkový průvod, jarmark, folklorní vystoupení, gastrofestival s nabídkou regionálních potravin, výstavu zemědělské techniky i děkovnou mši svatou za úrodu – to vše nabídly Dožínky Zlínského kraje, které se o víkendu uskutečnily v Kroměříži. Mezi tisícovkami návštěvníků nechyběli ani hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek, jeho statutární náměstek Jiří Sukop a krajská radní pro životní prostředí a zemědělství Margit Balaštíková.

„Dožínky pro mě znamenají tradici, která mě vede k pokoře a úctě. Zvykli jsme si, že jídlo je samozřejmostí. Ale ne vždy tomu tak bylo. Naši předci žili v nejistotě, jestli je počasí a škůdci nepřebijí. Báli se hladomoru. Proto jde o slavnost, kterou bychom si neměli nechat vzít,“ uvedl hejtman Jiří Čunek.

Žně ve Zlínském kraji se blíží ke konci. Počátkem minulého týdne bylo podle údajů Ministerstva zemědělství sklizeno 97 procent řepky a 92 procent obilovin. U hlavní plodiny, pšenice ozimé, je výnos 6,09 tuny na hektar, u ječmene jarního 5,23 tuny na hektar a u řepky 2,95 tuny na hektar. U pšenice je to podobné jako loni, u ječmene a řepky jsou výnosy nižší. Podle Jana Haška, předsedy Okresní agrární komory Kroměříž, je příčinou nižších výnosů to, že část úrody snědli hraboši.

Dožínky se v Kroměříži konaly do roku 1974, tradice byla obnovena až v roce 2007. V Kroměříži se pořádají proto, že na Kroměřížsku zemědělci pravidelně dosahují nejvyšších výnosů ve Zlínském kraji. Zlínský kraj konání Dožínek každoročně finančně podporuje.

  1. 8. 2019

Zpracoval: Jan Vandík

 

X