Ministr financí Andrej Babiš navštívil v sobotu 3. prosince Mikulášský jarmek ve Valašských Kloboukách. Jeho první kroky směřovaly na tamější radnici, kde se setkal se starostkou města Eliškou Olšákovou. Návštěvu Andreje Babiše si nenechala ujít poslankyně parlamentu ČR Margita Balaštíková nebo statutární náměstek hejtmana Zlínského kraje Jiří Sukop. Do města ležícího nedaleko slovenských hranic přijel Babiš na pozvání místního zastupitele.

Během hodinového jednání na radnici se dozvěděl, jaké nedostatky trápí Valašské Klobouky a jaký je denní chleba starostky na malém městě.

Z radnice se vydal Andrej Babiš pěšky do nedalekého kina, kde se konalo setkání s občany. Při té příležitosti se podíval na Mikulášský jarmek, který má ve Valašských Kloboukách již pětadvacetiletou tradici. Ochutnal místní speciality, vánoční punč a pochvaloval si ruční práci místních řemeslníků.

Po příchodu do valašskoklobouckého kina byl sál již plný lidí, kteří místopředsedu vlády vítali potleskem. Andrej Babiš se v úvodu zmínil o v poslední době velmi diskutované elektronické evidenci tržeb a vysvětlil její výhody. „Myslíme na lidi, na vás, na zaměstnance. Jsou to daně nás všech. Číšníků, kteří berou jedenáct tisíc a zbytek dostávají bokem. Já jsem první prosincový den obcházel restaurace a vysvětloval jim, že teď budou mít plnou výplatu, lepší odvody na důchod, zdravotní pojištění, na všechno. A důležité je přece i to, že od 1. prosince se v restauracích snižuje DPH na jídlo a nealko. Hospody by na tom měly vydělat a nemají důvod zvyšovat ceny, úspora na DPH jim časem náklady s EET pokryje,“ vysvětlil ministr financí Andrej Babiš s tím, že v sousedních státech funguje elektronická evidence již řadu let.

Po krátkém úvodním slově dostali prostor také občané. Mimo EET příchozí zajímala problematika středního a vyššího školství, transparentnost zdravotnictví nebo financování sportu z veřejných zdrojů.

Poslankyně parlamentu ČR Margita Balaštíková si představila pro Andreje Babiše příjemné překvapení v podobě vystoupení dětí z folklórního souboru Vizovjánek. V druhé polovině besedy vtrhli na pódium valašskoklobouckého kina dva čerti, kteří jsou tradiční součástí Mikulášského jarmeku.

X