Je název amerického filmu, který jsem nedávno viděla a jehož ústřední postavou jsou astronomové, kteří s naprostou určitostí zjistili, že se k zemi blíží obrovský meteorit a ten tuto zemi zcela určitě zničí.
Je název amerického filmu, který jsem nedávno viděla a jehož ústřední postavou jsou astronomové, kteří s naprostou určitostí zjistili, že se k zemi blíží obrovský meteorit a ten tuto zemi zcela určitě zničí. Řeknete, že je to banalita, jaký televize nabízejí bezpočet a budete mít pravdu … až na to, jak přesně je zde vykreslena mediální a politická realita dnešního světa. Těm vědcům se prostě vůbec nepodaří dostat k veřejnosti realistickou informaci o přicházející katastrofě. Média to neberou vážně, americká prezidentka se tomu směje a pojme to jako politický marketing. Prostě ten film nemá k naší realitě moc daleko, podívejte se na něj (Don’t look up s L. DiCaprio v hlavní roli).

Už dva měsíce se snaží naši zemědělští odborníci upozornit na hrozící problémy se zásobováním základními potravinami. Nikdo to moc nevnímá, ale ono to opravdu nastává. Potraviny v průměru podraží zhruba o 25 %, přičemž některých se to možná moc nedotkne (sůl, koření, alkohol), ale o to vyšší bude růst cen všeho ostatního a zejména základních potravin – mléka, masa, pečiva, ovoce a zeleniny. Do napjatých rodinných rozpočtů, zatížených růstem cen energií, pohonných hmot a nákladů na bydlení vstoupí tento faktor někdy ve 3. čtvrtletí tohoto roku.

Koho to zajímá? Veřejnosti to zatím její vláda nesdělila. Vláda je sice ohromně protiinflační, ale toto inflační ohnisko, které sama vytvořila, neumí vysvětlit, a tak o tom zarytě mlčí. Zemědělci protestují v ulicích, ale to zřejmě nestačí. Zahraniční konkurence spokojeně přede, té se samozřejmě poškozování největších konkurentů líbí. Možná ani nedoufali, že když jejich vláda jim dává všemožnou skrytou i otevřenou finanční podporu, naše vláda sáhne přesně k opačnému opatření a podrazí nohy těm, kteří tuto zemi živí. Média to také zatím nezajímá, protože je to o budoucnosti a ta se na stránky tisku a do vysílání dostane až ve chvíli, kdy nastane a bude pozdě. Místo, aby se teď hledalo rozumné řešení, bude se potom hledat viník. Najde se snadno – ale nebude nám to už k ničemu.

Poznámka na závěr: velkého politika nedělají velké sliby, ale schopnost včas rozeznat v čem jsem se mýlil a napravit to. Velkých politiků je tady ale poskrovnu.

Margita Balaštíková

Zdroj: https://balastikova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=786695

Categories: Nezařazené

X