Vláda tento minulý týden schválila novelu zákona o platech učitelů a hodlá jim takto navěky zaručit mzdy ve výši 130 % průměrné mzdy.
Vláda tento minulý týden schválila novelu zákona o platech učitelů a hodlá jim takto navěky zaručit mzdy ve výši 130 % průměrné mzdy. Vytváří tím další mandatorní výdaj, který nemá nic společného se spravedlivým a motivujícím oceňováním pedagogů v našem školství.

Dnes je průměrná mzda na úrovni 40.135 Kč. Platy učitelů by tedy měly být 52.175 Kč měsíčně. Jenomže přemýšlejme: průměrnou a vyšší mzdu bere jen třetina zaměstnanců, 66 % má mzdu nižší než průměr. Medián mezd se pohybuje kolem 34.350 Kč měsíčně – to je prostřední hodnota, a nejčastěji skutečně vyplácená mzda je ještě nižší. Nebo jiný pohled: když dnešní špatný učitel – a nenamlouvejme se, že neexistují – dostane přidáno, myslíme si, že začne učit lépe? Bude učit pořád stejně, jen bude mít víc peněz a bude se svého místa držet zuby nehty, protože jinde by si s tím, co umí, těžko tolik vydělal.

Kdyby vláda dala víc pravomocí ředitelům škol, možná by vystačili s dnešními rozpočty, zaplatili by ty nejlepší, lákali by na dobré platy i nové, mladé pedagogy a ty špatné by tím pádem mohli propouštět. Jenomže k takové liberalizaci se tato vláda bohužel nikdy nerozhoupe. Daleko jednodušší je sklízet potlesk učitelů a pak škrtnout třeba podporu stavebního spoření. Je to takové rozpočtové hokynaření … bohužel s našimi penězi.

Zdroj: https://balastikova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=791255

Categories: Nezařazené

X