Letos v květnu oznámil miliardář Pavel Tykač, majitel společnosti Sev.en Energy, že státu nabízí 3 TWh elektřiny ročně, tedy prakticky celou svou výrobu, za předválečnou cenu, tedy za cenu asi o pětinu nižší, než byla v květnu.
Letos v květnu oznámil miliardář Pavel Tykač, majitel společnosti Sev.en Energy, že státu nabízí 3 TWh elektřiny ročně, tedy prakticky celou svou výrobu, za předválečnou cenu, tedy za cenu asi o pětinu nižší, než byla v květnu. Tím by se byl vyhnul vysokým zálohám, které se musejí platit na burze. Vláda tuto nabídku odmítla a raději půjčila ČEZu 74 miliardy, aby mohl tuto zálohu na burze zaplatit a vydělávat tak na stále rostoucích cenách. Nemuselo se ale nic půjčovat a cena části elektřiny pro spotřebitele by byla zcela legálně a dost účinně zastropovaná. ČEZ by bez státní půjčky nemohl další energii prodávat tak draho, jeho akcionáři by mu asi tolik půjčit nedokázali a zhruba 4 % celkové spotřeby by byly pro stát s dnes již obrovskou slevou. Ještě před dvěma týdny nám ministr Síkela tvrdil, že zastropování cen možné není, minulý týden řekl, že bude iniciovat jednání v Bruselu a teď se do toho se stejným výkřikem vložil i premiér Fiala. Proč ale nešli touto cestou, to nám nevysvětlili.

Anotn Schuster byl mlynář a proslul tím, že když semlel statkářům zrno, stržené peníze investoval do výroby zlata v alchymistických dílnách. Uvěřil na zázraky a o peníze přišel. Když sedláci chtěli, co jim náleželo, zjistili, že jsou pryč, že jsou jednoduše „prošustrované“.

Do vlády se dostalo několik takových Šustrů, kteří s našimi penězi hazardují a šustrují, co se dá.

Zdroj: https://balastikova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=791565

Categories: Nezařazené

X