Čerpat vodu z potoků, řek či rybníků na Rožnovsku nyní není možné. Od včerejška je v celé oblasti vyhlášený stav sucha. Končí tak zalévání zahrad, napouštění bazénů nebo třeba údržba travnatých sportovišť, pokud je k tomu potřeba voda z povrchových zdrojů.

Omezení se netýká těch, kdo mají vlastní studnu. Platí do odvolání, které je v tuto chvíli v nedohlednu. Předloni na Rožnovsku trval stav sucha od července až do konce listopadu.

„Současná situace je mimořádná, a proto bylo omezení nutné,“ uvedla vedoucí odboru životního prostředí rožnovské radnice Marie Hrabovská. „V potocích a řekách musí zůstat zajištěné základní ekologické funkce.“

Při velkém poklesu hladiny dochází ke kyslíkovému deficitu, kvůli kterému pak hynou živočichové i rostliny, voda se stává hygienicky závadnou a zhoršuje se životní prostředí.

Ze stejného důvodu už Povodí Moravy upouští nádrže, aby v řekách udrželo minimální průtok, a tedy i podmínky pro život.

„Na hranici sucha už je naprostá většina toků v povodí, nejhorší je situace na těch malých,“ potvrdil mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Rožnovsko je v tuto chvíli jedinou lokalitou, kde zákaz čerpat vodu z povrchových zdrojů platí. Špatně je na tom ale celý kraj. Oproti normálu letos chybí 92 milimetrů srážek.

„To je skutečně hodně a je to i víc, než evidují na jižní Moravě, která je údajně nejvíc postižená suchem,“ upozornila krajská radní pro životní prostředí Margita Balaštíková. „Dostali jsme se do srážkového stínu,“ dodala.

Na Valašsku je situace specifická tím, že dešťová voda rychle stéká z kopcovitého terénu do potoků a řek, kterými pak rychle odtéká pryč. V době extrémního sucha se navíc snižuje schopnost půdy vsakovat vodu, která na ni dopadne.

„Musíme se naučit s vodou hospodařit tak, aby prudké deště byly zdrojem vody, a ne pohromou,“ podotkla Balaštíková. „Požehnáním pro celou oblast bude přehrada Vlachovice, o kterou velmi usilujeme.“

Stav sucha aktuálně ukazuje mapa na webu Českého hydrometeorologického ústavu, na níž je většina měrných stanic i vodní nádrže. Včera hlásila pokles Vsetínská Bečva, Juhyně v Kelči a Lutoninka ve Vizovicích.

 

X