ZLÍNSKÝ KRAJ – Necelé tři desítky chovatelů prasat se sešly v budově Zlínského kraje s ministrem zemědělství Jiřím Milkem, aby se dohodli na společném postupu při realizaci opatření proti šíření afrického moru prasat. Ministr Milek přijel do Zlínského kraje na pozvání krajské radní Margity Balaštíkové, která v regionu jedná s myslivci, zemědělci a chovateli prasat i z pozice poslankyně PČR.

„Je pravda, že co se týče šíření afrického moru prasat, jsme ve Zlínském kraji udělali největší kus práce, že jsme zabránili rychlému rozšíření viru. V jiných evropských zemích nebyl zásah rychlý. Zabezpečit však musíme i bílé chovy prasat,“ řekla při setkání s chovateli radní Balaštíková. „Už dnes řetězce od nás chovatelů ze Zlínského kraje odmítají nakupovat vepřové maso a nakupují ho v sousedních státech. Začínají se nám tedy projevovat ztráty,“ řekl Marek Dluhoš zástupce chovatelů prasat v Těšnovicích. Jen do konce loňského roku se jednalo o škody ve výši 2,2 miliony korun, v lednu je předpoklad ztráty 1 milionu korun. „Víme, že vepřové maso z těchto chovů je kvalitní a hlavně pro konzumaci nezávadné, proto jsem rozhodl o vyslání vyjednávacího týmu z ministerstva zemědělství na Evropskou komisi, která potvrdila vyjmutí třech dodavatelů vepřového masa z rizikové zóny v pásmu zamoření,“ upřesnil ministr zemědělství Jiří Milek. Jedná se o firmu ZEMET, LUKROM a farmu chovatele Šánka z Vlachovic. Zároveň ministr Milek potvrdil, že do řešení situace s africkým morem prasat chce zapojit i české výzkumné ústavy. „Jestli chceme s virem bojovat, musíme ho poznat, zatím o něm nemáme dostatek informací,“ doplnil Milek. Podle ministra Milka by se do řešení afrického moru prasat měly zapojit všechny evropské státy.

Radní Balaštíková vyzvala chovatele prasat, myslivce i zemědělce z regionu k pravidelným jednáním: „Budeme se pravidelně scházet, abychom informace z terénu přenášeli přímo na ministerstvo zemědělství. Každý, koho se opatření proti šíření afrického moru prasat týká, bude mít příležitost se mnou o dané záležitosti jednat přímo na půdě ministerstva.“

  1. 1. 2018

Další informace:
Renata Janečková
tisková mluvčí Zlínského kraje

X