Na pozvání ministra kultury Daniela Hermana navštívil Andrej Babiš nechvalně známou uherskohradišťskou věznici a následně jeho návštěva pokračovala v místní nemocnici.

Krátce poté, co si osobně prohlédl prostory uherskohradišťské věznice a vyslechl pohnutou historii objektu, Andrej Babiš řekl, že udělá vše pro to, aby přesvědčil vládu a jednotlivá ministerstva o nalezení shody ohledně objektu a po 20 letech nečinnosti se pohnou věci kupředu. Chce, aby lidé viděli, že po návštěvě politiků nezůstává jen plno nesplněných slibů.

Vize je po pátečních jednáních taková, že zhruba do týdne vznikne návrh dohody mezi oběma ministerstvy, ÚZSVM, městem Uherské Hradiště, Okresním soudem Uherské Hradiště a Zlínským krajem o dalším postupu a případném majetkoprávním vypořádání. Pokud poté současný vlastník objektu, kterým je ministerstvo spravedlnosti, respektive okresní soud v Uherském Hradišti, vyjádří nepotřebnost tohoto majetku, věznice přejde do vlastnictví ÚZSVM. To poté zajistí provedení studie. Vytvořená studie, která naprosto přesně definuje možnosti rekonstrukce celého areálu a vzniku muzea totality, které s největší pravděpodobností dostane do správy ministerstvo kultury. Zbylé části areálu by potom měly být využity pro státní i nestátní instituce sídlící ve městě Uherské Hradiště. Pietní místo by mělo zabírat zhruba 10 % celého rozsáhlého areálu.

Po prohlídce se Andrej Babiš z areálu věznice přesunul do uherskohradišťské nemocnice. S vedením nemocnice a garanty návštěvy, krajským předsedou ANO Pavlem Pustějovským a uherskohradišťskou poslankyní Margitou Balaštíkovou, hovořil o situaci v českém zdravotnictví a plánech do budoucna. Zajímal se o to, zda má nemocnice dostatek lékařů a sester. Ocenil velmi kvalitní práci vedení nemocnice, zejména pak dobrou péči o pacienty, a – jako manažer – také dlouhodobě pozitivní výsledky hospodaření.

Na závěr více než hodinu a půl trvající návštěvy si společně s vedením nemocnice prohlédl prostory interního a chirurgického oddělení, kde si krátce promluvil se zaměstnanci.

Zapsal: Jan Zapletal

IMG_7324IMG_7419IMG_7423IMG_7425IMG_7433

X