ZLÍNSKÝ KRAJ – Celkem 158 začínajícím i zkušenějším včelařům přispěje letos Zlínský kraj na pořízení základního a doporučeného vybavení. Celkově mezi ně rozdělí částku 1 497 500 korun. Rozhodla o tom Rada Zlínského kraje.

„Včelařům finanční podporu poskytujeme již několik let. Roste díky ní počet začínajících včelařů v kraji a pozitivní dopad má také na celkovou úroveň kvality chovu včelstev a na snížení výskytu moru včelího plodu,“ uvedla Margit Balaštíková, radní Zlínského kraje pro zemědělství a životní prostředí.

O dotaci si mohli zažádat zájmoví včelaři ve věku minimálně 18 let, kteří mají trvalé bydliště na území Zlínského kraje. Přidělenou podporu ve výši 5 tisíc až 10 tisíc korun mohou použít jak na nákup základního (povinného) vybavení, tedy 3 až 6 ks nástavkových úlů s varroa dnem a rámkových přířezů nebo rámků, tak na pořízení doporučeného vybavení – například včelařského kuřáku, rojáčku, rozpěráku, včelařského drátku, forem na sbíjení rámků, krmítek, mateří mřížky nebo ochranných pomůcek.

Během let 2017 až 2019 Zlínský kraj podpořil 524 včelařů celkovou částkou ve výši téměř 5 milionů korun.

Zpracoval: Jan Vandík

X