Radní Zlínského kraje kritizují připravovaný zákon, který by měl mimo jiné omezit reklamu na alkohol v elektronických médiích a televizi. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) chce návrh zákona představit do konce roku. Krajská rada pověřila zlínského hejtmana Jiřího Čunka (KDU-ČSL), aby ve věci poslal ministerstvu zdravotnictví protestní dopis. Cílem je, aby návrh ministerstva zdravotnictví nebyl přijat, řekl novinářům Čunek.

Zástupcům kraje vadí zejména to, že by se omezení reklamy mělo týkat malých regionálních vinařství nebo pivovarů. „Jsme přesvědčeni, že s malinkou reklamou, kterou drobní vinaři mohou dělat, a taky řekněme malé pivovary, to zcela jistě nemůže způsobovat nějakou reakci a posléze závislost u mladistvých. Naopak jsme přesvědčeni, že ti ohromní vinaři, to znamená nadnárodní koncerny, si najdou vždycky nějaký způsob reklamy, kterou budou provozovat. A tím pádem ty malé, regionální, budou zase vytlačovat,“ uvedl Čunek.

Ministr Vojtěch avizoval, že by měl připravovaný zákon, který se kromě reklamy na alkohol má týkat i reklamy na tabák, představovat jeden z kroků ke snížení jejich užívání. K omezení nadměrného pití alkoholických nápojů a popíjení mladistvých by v Česku podle odborníků na závislosti a zdravotní dopady alkoholismu nejúčinněji vedlo právě regulování reklamy a také zvýšení daní na alkohol. Sněmovna už v červenci schválila zvýšení daně na tvrdý alkohol, tabák a hazard. Na klasické víno je spotřební daň nulová, u piva se liší podle velikosti pivovaru, je ale nižší než u tvrdého alkoholu.

Rada Zlínského kraje také vyslovila souhlas s přidělením dotace 400.000 korun Vinařskému fondu na podporu vybraných akcí a výrobců vín ve Zlínském kraji v letošním roce a doporučila krajským zastupitelům příspěvek schválit. „Vinařský fond tyto prostředky použije k financování svých aktivit, zaměřených na podporu vinařství a vinohradnictví v našem regionu. Jedná se o první finanční příspěvek Zlínského kraje Vinařskému fondu,“ uvedla radní Margita Balaštíková (ANO).

Ve Zlínském kraji je registrováno 52 oficiálních prodejců vína, kteří o výše zmíněnou podporu mohou u Vinařského fondu zažádat. Města, obce, spolky a další subjekty pak u něj mohou žádat o podporu na akce zaměřené na vinařskou turistiku a uchování tradic.

X