Máte doma psa či kočku a chystáte se je vzít s sebou na dovolenou do zahraničí? Od příštího roku zřejmě zaplatíte za zvířecí pas více. Důvodem je zákon, který včera projednala vláda. Ten zavádí nové pasy, v nichž budou zanesené údaje o zvířeti chráněny proti přepsání ochrannou fólií.

„Stávající výrobní cena pasu bez DPH je cca 29 korun; odhadované navýšení výrobní ceny kvůli samolepící fólii je zhruba okolo šesti korun bez DPH za jeden pas. Následně se vyšší výrobní cena projeví v nákladech pro koncové spotřebitele – chovatele zvířat v zájmovém chovu. Výrobců pasů a distributorů pasů se dotkne také nový výdaj v podobě zavedeného poplatku 500 korun za registraci,“ uvádějí autoři poslaneckého návrhu Margita Balaštíková (ANO), Olga Havlová (za Úsvit) a Ladislav Velebný (ČSSD).

Pas dnes stojí kolem dvou až tří set korun, zvíře k jeho získání musí být očkované proti vzteklině a být označené mikročipem. „Chystaná novela veterinárního zákona pas prodraží řádově o 35 korun. Pětisetkorunový poplatek za registraci je jednorázový a týká se pouze samotných výrobců a distributorů, a proto se tento správní poplatek majitelů zvířat nedotkne,“ říká k novince pražská zastupitelka Kateřina Klasnová, která se problematice legislativy a zvířat dlouhodobě věnuje. Podle mluvčího Státní veterinární správy Josefa Dubna bylo dosud vydáno přes 30 tisíc zvířecích pasů.

Proč se pasy budou měnit? Zvířecí doklady jsou v celé EU jednotné. Evropský parlament vydal o jejich úpravě před rokem nařízení, která musí členské země zavést, jinak jejich občané nebudou moci s mazlíčky jezdit za hranice. „Zdokonalení pasů by mělo zamezit zneužití,“ říká Josef Duben. Sám ale přiznává, že dosud se snadnou přepisovatelností údajů o zvířeti nebyly větší problémy.

„Je otázka, v jaké míře v současné době dochází k falšování dokladů ke psům, kdy by si majitelé gumovali a přepisovali údaje na dokumentu a na jeden doklad cestovali s různými zvířaty. Pokud někdo chce převézt psy, může je převážet zcela bez dokladů (viz množírny), byť ilegálně, a tudíž navrhovaný předpis jej nezastaví. Takže teoreticky přelepování fólií nemá valný smysl, ale může prodloužit materiální životnost pasu. Takže je na zvážení každého, zda je nutné cenu o 35 korun navyšovat. Osobně bych to za nutnost nepokládala,“ doplňuje Kateřina Klasnová.

K návrhu se včera vláda postavila neutrálně. Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDUČSL) se pouze pozastavil nad tím, že novela pochází z pera poslanců a ne ministerstva zemědělství, které má příslušnou problematiku na starosti.

Jíst maso z lovu bude bezpečnější Vládou projednaný poslanecký návrh se netýká pouze zvířecích pasů, ale také podmínek léčby divokých zvířat určených ke konzumaci. Myslivci dosud mohli podávat léky proti parazitům, aniž by brali ohled na výsledky testů provedených Státní veterinární správou (SVS). Léčba bez správné indikace ovšem může mít dopad nejen na zdraví zvířete a životní prostředí, ale také na zdraví těch, kdo přeléčené srnce, jeleny či daňky zkonzumují. Nově proto bude možné léčit zvířata určená ke konzumaci pouze po monitoringu SVS, navíc se doklady o léčbě musí uchovávat po dobu pěti let. Výsledky testů také budou zveřejňovány, aby měli spotřebitelé přesné informace o tom, co vlastně kupují a jedí.

Strana s povinnými údaji o zvířeti bude muset být přelepena ochrannou fólií, takže ji nepůjde přepsat. Bez nové úpravy nebude možné vyjet se zvířetem do zahraničí.

Zdroj: Koubová M., Brněnský deník, str. 14

http://zemedelec.cz/snemovna-podporila-zvireci-pasy/

Categories: Ze sněmovny

X